بصیرت
بیداری اسلامی، باور ملی
قالب وبلاگ
این هم پاورقی و منابع  نقد فیلم 300 : بخش ضد ایرانی

 

( 1 ) تاریخ تمدن، ویل دورانت،  ج 2 ص 99 . این در حالی است  که در ایران آن زمان سقط جنین بدترین گناه بود. ( نک: همان، ج 1  ص  444)  و اگر کسی خوراک فاسد یا بسیار داغ را به سگی می خورانید بسختی کیفر می شد. هر کس ماده سگی را می آزرد باید هزار و چهارصد تازیانه می خورد. (نک : همان  ص 433)

 

( 2 )  تاریخ تمدن, هنری لوکاس، ترجمه عبدالحسین آذرنگ  ج 1 ص 173 .

 

                       ( 3 )  تاریخ تمدن، ویل دورانت، ج 2 صص 100 تا 106 .

 

( 4 ) همان، ج 1 ص 413 . خشایارشا نیز در این فیلم عاری از هیبت شاهانه و با چهره ای کریه نمایان می شود. حال این که به اعتراف مورخان و از جمله ویل دورانت :  «خشایارشای اول، از لحاظ ظاهر، پادشاهی به تمام معنا بود؛ قامت بلند و تنی نیرومند داشت و بنا به مشیت شاهانه زیباترین فرد شاهنشاهی خود بود.» ( همان، ص441)

 

( 5 ) به طوری که از آثار تاریخی برمی آید شکست ایرانیان در این جنگ به دلایل ذیل بوده است:

1 – شمار زیاد سپاه ایران . این عده ی زیاد فقط در دریا به کار می آمد و در خشکی بیشتر دست و پاگیر بود.

2 – خطا در انتخاب سالامیس برای جنگ .

3 – نابرابری دو سپاه در سلاح  و ابزار جنگی. سپاه یونان اسلحه های سنگین داشت و سپاه ایران اسلحه های فاقد استحکام . البته جز سپاهیان جاویدان (محافظان شاه)  که بلحاظ سلاح در حد سپاهیان یونانی بودند،  دیگر سپاهیان کلاهخود و جوشن نداشته و جنس سپر آنان از ترکه ی بید بود.

4 – ایرانیان به جنگ در دشت ها و نهایتا مناطق کوهستانی عادت داشتند و نبرد دریایی و معبرهای تنگ یونان از توان نظامی آنان می کاست.

5 – شور میهن پرستی و روحیه ی ناسیونالیستی در یونانیان، بمراتب بیشتر از سپاه ایران بود؛ زیرا سپاه ایران از ممالک مستعمره ی ایران با قومیت های مختلف تشکیل شده بود.

6 – لهو و لعب لشکر ایران. ویل دورانت این عامل را عاملی مهم در شکست سپاه ایران در برابر یونانیان در نبردهای ماراتن، سالامیس و پلاته می داند. او می نویسد :

 « فرماندهان قشون پارس کنیزکان خود را همراه آورده بودند و کمتر کسی در میان ایشان یافت می شد که به جان و دل به جنگ آمده باشد. تنها سربازان واقعی در قشون پارس مزدوران یونانی بودند.» ( همان، ص 443)

 

( 6 ) جالب اینکه در دائره المعارف فرهنگ آثار که فرانسویان آن را نوشته اند، خشایارشا جزو  پادشاهان سلسله ی  ماد معرفی شده ! و جالب تر اینکه مترجمان فارسی این اثر آن را بدون اصلاح به همان شکل چاپ کرده ا ند. ( نک : فرهنگ آثار ، ترجمه ی گروه مترجمان،  انتشارات سروش، ج 1 ،  ذیل "استر" ) وقتی دقت نظر غربیان در تالیفات شان چنین باشد،

فیلم سازی شان نیز باید همین گونه باشد !

 

( 7 )  بنا بر نقل مورخین یونانی خشایارشا فرمان داد تا لشکری متشکل از 46 گونه ی نژادی اعم از پارسیان، مادها، گرگانیان، پارتیان، سکاها، اهالی آسور، عربستان، هند، لیدیه، حبش و دیگر کشورها و اقوام تابع ایران، فراهم شود. مورخین تعداد نفرات این لشکر را بین 300  هزار تا  5 میلیون نفر نوشته اند ! (ویل دورانت یک میلیون و هشتصد هزار نفرنوشته است. ( نک : تاریخ تمدن، ویل دورانت، ج 1 ص 417) ایرانیان به مدت 7 شبانه روز با عبور از روی کشتی هایی که به عنوان پل بر روی آب  صف شده بودند، از تنگه ی داردانل گذشتند و وارد اروپا شدند. نوشته اند که خشایارشا با خاندان پادشاهی خود لشکر را همراهی می کرد.  هرودت می نویسد : سپاه ایران پس از عبور از رود نستس به دریاچه ی سیاستاد رسید. محیط این دریاچه پنج کیلومتر و نیم بود. اما با این وجود آب دریاچه برای سیراب کردن مرکب های سپاه ایران  کفایت نکرد !  البته این سخن هرودت اغراق است زیرا با محاسبات انجام شده اگر میانگین عمق این دریاچه را فقط یک متر در نظر بگیریم سه میلیون تن آب داشته که می توانسته سیصد میلیون راس حیوان اعم از اسب و قاطر و احشام را سیراب کند. ( نک : تاریخ ایران، حسن پیرنیا و عباس اقبال آشتیانی، ص 93 ) به هر حال حکومتی که توان سازماندهی 4200 کشتی جنگی (1200کشتی حامل نیروهای رزمی و 3000 کشتی حامل تدارکات نظامی) و تجهیز  حداقل 350000 یا یک میلیون و هشتصد و یا 5 میلیون نفر جنگجو را داشته باشد، قطعا تمدنی وحشی نخواهد داشت.

                            بعضی از محققین مانند نیبور (Niebuhr)  معتقدند که نوشته های یونانیان درباره ی این جنگ و جنگ های دیگر ایران با یونان، به شعر و  افسانه و داستان سرایی شبیه تر است تا تاریخ نویسی!  او می نویسد : اسپارتیان  پیروز بودند ولی جزئیات آن  را نمی دانیم. ( نک:همان، ص91 )

 

( 8 ) فیلم 300 با تکنیک digital backlot  تصویرسازی شده. با بهره گیری از این تکنیک بازیگران در برابر پرده های آبی بازی کرده اند و سپس صحنه های پشت زمینه را به آن افزوده اند و در پایان با ویرایش دیجیتالی جلوه های ویژه را  در فیلم گنجانده اند.

 

 

( 9 ) اجمالا به متولیان دستگاه فرهنگی کشور پیشنهاد می شود که بکوشند تا با ساخت آثار مشابه، که ارزش جهانی داشته باشند، به نقد فیلم هایی نظیر فیلم 300  و اسکندر بپردازند. این فیلم ها می تواند حتی  با سفارش به هالیود و توسط کارگردانان بزرگ و صاحب نام جهانی باشد.

 

( 10 )  تاریخ تمدن، ویل دورانت  ج 1  ص 413 .

 

( 11 ) تاریخ فلسفه ی غرب، برتراند راسل، ترجمه ی نجف دریابندری، ،  ج 1 ص 532 .

 

(12) و (13) ایران در زمان ساسانیان، آرتور کریستین سن، ترجمه رشید یاسمی، صص 661 – 666

 

( 14 ) ویل دورانت در نسبت بین ایران و دنیای غرب، ایران  و شرق را منشا تمدن و غرب  را بی بهره از  تمدن  و وحشی می داند و می نویسد:

« اروپا و امریکا – این فرزند و نواده ی خودخواه آسیا – هرگز به ارزش میراث کهن پدران خود پی نبرده اند . ... اورانگور و حمورابی قانون نامه های بزرگ تدوین کرد ند؛ و داریوش با ارتش و دستگاه چاپاری خود یکی از منظم ترین شاهنشاهی های جهان را بر پا داشت. ... آداب مردمداری از دربارهای قدیم مصر و بین النهرین و ایران فرا آمدند. حتی امروز هم خاور دور می تواند آداب شایسته ای به غرب تند و بی شکیب بیاموزد. ... داستان های مربوط به آفرینش و طوفان عالمگیر و هبوط آدم و رستگاری نهایی بشر در مشرق زمین پرورده شد.... هنگامی که اروپا هنوز در حال توحش به سر می برد، مصریان و بابلیان به طبع و سرنوشت بشری اندیشیدند ... هندوان حداقل در عصر پارمنیدس و زنون یونانی با منطق شناسی و شناخت شناسی بازی کردند. قرن ها پیش از زادن سقراط یونانی فلسفه ی اولای اوپانیشاد پیدایش یافت ... پیش از پیدایش آکادمی افلاطون در یونان، هندیان به تاسیس دانشگاه پرداختند. ... مسلما یوناینان در پیکرتراشی و معماری و پیکرنگاری و برجسته کاری ... از آسیا و کرت چیزها آموختند.... اروپا گذشته از ستون طاق ضربی، قبه و گنبد را نیز از این سرزمینها اقتباس کرد. معماری امریکایی کنونی از برجهای کهن خاور نزدیک تاثیر برداشته است.  »  (تاریخ تمدن، ویل دورانت ج 1  صص 990 تا 993)

     بنابه اعتراف تاریخ نگاران غربی امپراتوری روم  تا زمان سقوط ، بر اساس نظام اداری هخامنشیان که داریوش اول (سومین پادشاه هخامنشی و شاه قبل از خشایارشا) آن را تدوین کرده بود اداره می شد. (نک:  همان ، ج 2  ص 411)

     همچنین ویل دورانت ویژگی های اخلاقی ایرانیان را می ستاید و می نویسد: « ] ایرانیان[ در میان یونانیان پیمان شکن، به درستی عهد معروف بودند. ...  آنچه از تاریخ پارسیها با ستایش و تحسین باید ذکر شود این است که بندرت اتفاق می افتاد که فرد پارسی برای جنگ با پارسی ها به مزدوری گرفته شود. در صورتی که هر کس می توانست یونانیان را برای جنگ با خودشان اجیر کند. ... پارسیها در سخن گفتن صریح و در دوستی استوار و مهمان نواز و بخشنده بودند. . . .  چیز خوردن در کنار راه را سخت ناپسند می داشتند، بینی گرفتن و آب دهن انداختن در مقابل دیگران را بد می دانستند.... پاکیزگی را پس از زندگی بزرگترین نعمت می دانستند. ... در جشن ها همه مردم با لباس های پاک و سفید حاضر می شدند. » (همان،  ج 1  ص 432)

        هنری لوکاس نیز می نویسد : « ایرانی ها نخستین قوم هند و اروپایی زبانی بودند که بزرگترین امپراتوری جهانی را که تا آن روز دیده نشده بود بنا کردند. آنها با استفاده از مراودات فرهنگی با مصر و بابل تمدنی درخشان آفریدند و بهترین عناصر امپراتوری پرتنوع خود را با چیره دستی به هم پیوند دادند و در خدمت نیازهایشان به کار گرفتند. »   (تاریخ تمدن، هنری لوکاس،   ترجمه عبدالحسین آذرنگ، ج 1 ص  136)


بصیرت خودتان را بالا ببرید. مقام معظم رهبریطبقه بندی: تحلیل فیلم،
برچسب ها: بصیرت، نقد فیلم، نقد سیصد، فراماسونری، ضد اسلام، ضد ایران،
[ یکشنبه 21 آذر 1389 ] [ 06:32 ب.ظ ] [ رضا ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


----------------------------------------

در اینجا مشق بصیرت می کنم.
امید دارم به فضل خدا
قدم در این راه گذاشتن با من
به بصیرت واقعی رساندن با خدا
ان شا الله

----------------------------------------

میخوایم 4 کلام حرف حساب بزنیم
اون هم خودمونی...

----------------------------------------

همیشه برای رضای خدا کار کنید!
زیرا ممکن است شما با دروغی
واجبی را اجرا کنید...
ولی خدا راضی نباشد

----------------------------------------

این وبلاگ کاملا شخصی بوده
و به هیچ نهادی وابسته نمیباشد!!

----------------------------------------

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

Google

در این وبلاگ
در اینترنت
بک لینک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic